Bigbít - co v seriálu ČT nebylo www.jirihradec.cz
www.jirihradec.com
historie bez utajení
Bigbít Jiří Hradec, foto asi r. 1972Jiří Hradec - důležité kapely mého života + fotografie (rok je jen přibližný a udává zhruba můj pobyt v kapele). Sice jsem dostával různá ocenění za hraní na kytaru, ale víc si cením svých aranžmá hudby a celkového způsobu hraní, který jsem způsobil např. v The Matches of Lead, či v Extempore. Podobně jsem to řekl i při přebírání ceny za nejlepšího kytaristu BEAT SALONU 1971 a konferenciér mne tehdy ujistil, že za tak drzé znevážení ceny si už nezahraju. Jeho vizi o mé likvidaci realizuje od 90tých let má "ochranná" organizace OSA - "Rocker" Petr Janda a "Bluesman" Luboš Andršt (bratranci) - oba kytara. Česká televize Tvůrci seriálu České televize "Bigbít" mne vyhledali a natáčeli i v mém studiu, aby mne pak zatajili. Téměř zároveň byl u mne totiž koncem roku 1995 natáčen také pořad NADORAZ, který zveřejnil neproplácení za užití mé hudby v ČT Ochranným svazem autorským - OSA, jeho právní chaos a zlovolnou blokaci mého účtu. Představitelé OSA reagovali likvidací mého života pomocí lží a podvodů, vlastních nesprostším gaunerům.
V seriálu Bigbít byli velebeni Petr Janda, Pavel Chrastina, Luboš Andršt a Mikoláš Chadima (po mně v Extempore) - funkcionáři organizace OSA provázané s ČT.
Na stránkách ČT existuje doplňovaná internetová verze seriálu Bigbít (i o Extempore).

The Beasts - foto 1
The Beasts - foto 2
The Beasts - foto 3
The Beasts - foto 4
The Beasts - foto 5
The Beasts
Původně studentská kapela SPŠ ST Panská z roku 1963, sestava se měnila, jako zpěvák přišel i Ernouš Šedivý. Zde uvedené fotky vznikly kolem roku 1965, kdy Ernouš začínal bubnovat (ještě neměl velký buben šlapák) a zpíval Viktor Polesný.
Jiří Hradec - vedoucí, sólová kytara, zpěv
Viktor Polesný - zpěv sólo (nyní televizní, filmový a divadelní režisér)
Petr Macháček - doprovodná kytara, zpěv
Petr Faitl - baskytara, zpěv (nyní kameraman)
Jaroslav Erno Šedivý - bicí (poté The Primitives Group, Flamengo, USA)
The Double Times - foto 1
The Double Times - foto 2
The Double Times - foto 3
The Double Times - foto 4
The Double Times
1967-1968, útvarová vojenská kapela Louny, úspěšná na vojenských i civilních Beatových soutěžích, či hudebních přehlídkách v severočeském kraji. Hraji na kytaru, kterou jsem si udělal asi roku 1966 z dílů různých kytar a zabudoval do ní podomácku vzniklou elektroniku (Booster, apod.).
Eda Vršek - vedoucí, zpěv sólo, piano, foukací harmonika, diplomy za zpěv, atd. (nyní USA)
Jiří Hradec - kytara, zpěv, diplomy za hraní na kytaru
Petr Benna - baskytara, zpěv (kapely v Bílině)
Petr Petržilka - bicí (Tom Cats, The Matches of Lead, Dekameron Čelákovice)
The Matches of Lead - foto 1
The Matches of Lead - foto 2
The Matches of Lead - foto 3
The Matches of Lead - foto 4
The Matches of Lead - foto 5
The Matches of Lead
1970-1971 (Olověný sirky / Lead Matches - plakát, Olověné zápalky, Markéta Procházková & Dikce), nejlepší kapela s kterou jsem hrál. Kapela byla velmi úspěšná i na mnoha soutěžích, či přehlídkách; vlastní skladby, hudební aranžmá a improvizace předběhly dobu, kdy ostatní hráli jen převzaté skladby. Hned po vzniku kapely jsme získali 2. místo v BEAT SALONU 1970, když zpěvačka byla schopna vymýšlet a zpívat melodii s anglickým textem i k okamžité náladě a vývoji improvizované hudby. S vlastním repertoárem, ponechávajícím volnost momentálním nápadům, jsme vyhráli Beat Cup 1971, atd., hráli jsme po klubech, na tancovačkách i v baru, na koncert v klubu na Strahově si s námi přišel zahrát i tehdy nejlepší saxofonista na světě John Surmann, který v Československu hostoval a natáčel se svým jazzovým triem.
Jiří Hradec - vedoucí, sólová kytara, baskytara, zpěv, hudba, hudební aranžmá, diplomy za hraní na kytaru
Markéta Procházková - zpěv sólo, hudba, texty, diplomy za zpěv a anglické texty (zemřela v r. 1973)
Jerry Tomášek - baskytara, španělka, hudba (dřív Tom Cats, Kocouři, Čelákovice, pak Extempore)
Petr Petržilka - bicí (dřív The Double Times, Tom Cats, s Matches BEAT SALON 1970, pak Dekameron)
Tonda Vosátka - bicí, zpěv (s Matches BEAT SALON 1971, později Ohaři)
Extempore - foto 1, klub na Strahovské koleji
Estempore - foto 2, Jiří Hradec
Extempore - foto 3, Azbestový guláš
Folkové duo Jaroslav Neduha + Jiří Hradec
Extempore - foto 5, rok 2002 v klubu Vagón
Jiří Hradec, 2002, Extempore, klub Vagón
Extempore
30 let Extempore1974 - 1975, pořady Pohřeb funebráka (Plesnivé embryo) a Azbestový guláš. Způsob hraní hudby skupinou Extempore, který byl následován mnoha muzikanty, vznikl již ve skupině The Matches of Lead. S Jardou Neduhou jsem zkoušel Big-beat už před mou vojnou (1967-1969), ale byli jsme i folkové duo (foto 4), např. 3.-5.4.1970 Uherský Brod, I. Českomoravský folk festival - upomínková plaketa (Jarda hrál folk mj. i s Markétou Procházkovou - zpěv v The Matches of Lead). Dodnes si s ním, či s jeho současnou kapelou Extempore, občas živě zabrnkám, nebo jinak spolupracuji - na vystoupení Extempore s divadlem Paskvil na Pražských jazových dnech 1977 jsem přišel kapelu do Lucerny ozvučit, v r. 1991 Jarda v mém studiu natočil LP "Rotunda", dohrál jsem mu další kytary, basu, klávesové nástroje, bicí, atd. Když byl v r. 2002 v Praze Jerry Tomášek z Kanady, zahráli jsme si coby stará parta Extempore v klubu Vagon (foto 5). V říjnu 2004 jsme se opět sešli a nazkoušeli první pořad Extempore z r. 1974 Pohřeb funebráka, pokusili jsme se hrát stejně jako před 30-ti lety (původní záznam níže). 2004 fotky > Club Kino Černošice a Vagon Praha. Další hraní bylo v prosinci 2005, fotky > Vagon Praha a Club Kino Černošice. Mám stále stejnou kytaru se zabudovanými efekty (foto 6).
Jaroslav Jeroným Neduha - vedoucí, zpěv sólo, doprovodná kytara, hudba, texty (nyní Rakousko)
Jiří Hradec - sólová kytara, zpěv, hudba, hudební aranžmá
Jerry Tomášek - baskytara, hudba (později Švehlík, nyní Kanada)
Vlasta Marek - bicí (pak Elektrobus, Švehlík nebo Stehlík), potom bicí Miriš Toman
Petr Křečan - percussion (pak Švehlík, Kilhets - pozpátku Stehlík), nebo
Aleš Drvota - percussion (pak Babalet, v r. 1987 tragicky zahynul při autonehodě)
Extempore
Současné koncerty Extempore jsou na adrese Extempore Sněžník
Od roku 2007 hraje kapela v sestavě:
Jaroslav Jeroným Neduha - zpěv, kytara
Karel Kryštof Navrátil - zpěv, kytara, percusse
Jiří Hradec - sólo kytara
Josef Petrásek - baskytara
Antonín Vosátka - bicí

zvuk mp3
zvuk
mp3
Extempore LIVE 1974 - Pohřeb funebráka (Plesnivé embryo)
Nahrávka je asi ze studentského Klubu 1, Strahovské koleje, Praha. Dvěma mikrofony před pódiem naše vystoupení obětavě nahrál Jiří Munzar na svůj domácí magnetofon SONY. Originál záznamu se ztratil, toto je X-tá kopie, kterou mně půjčili přátelé nedávno, když jsme se k výročí Extempore pokusili zahrát pořad stejně jako před 30-ti lety.
zvuk mp3 Pohřeb funebráka - 1. polovina pořadu, čas 41:17 - 12MB (pravá myš, uložit cíl jako...)
zvuk mp3 Pohřeb funebráka - 2. polovina pořadu, čas 29:48 -  9MB (pravá myš, uložit cíl jako...)

30 let Extempore
Extempore

V říjnu 2004 úspěšně proběhly dva koncerty k výročí 30 let EXTEMPORE:
21.10.2004 Club Kino Černošice, Extempore stará parta (1974) + J. Neduha a folk sestava.
23.10.2004 Vagon Praha, Extempore stará parta (1974) + současná parta + J. Neduha a folk.
Fotky EX 2004 v Clubu Kino a ve Vagonu fotil Robin Hájek www.free.cz.
Ve Vagonu byla do konce roku 2004 výstava o historii Extempore.
Extempore - stará parta (1974): hudba z prvního pořadu Pohřeb funebráka (Plesnivé embryo) - snažili jsme se zahrát skladby stejně jako před 30 lety. Jaroslav Neduha zpěv a kytara (byl 1974), Jiří Hradec kytara sólo (byl 1974), Jerry Tomášek baskytara (byl 1974), Karel Navrátil percussion (byl Petr Křečan, nebo Aleš Drvota), Jiří Horálek bicí (byl Vlasta Marek).
Extempore - současná parta (v r. 2004): Jaroslav Neduha zpěv a kytara, Tomáš Brandejs saxofon, Mirek Holan kytara sólo, Míra Petr baskytara, Jiří Horálek bicí.
J. Neduha a folk sestava LP Rotunda (1991): Jaroslav Neduha zpěv a kytara, Karel Navrátil zpěv a kytara, Jiří Hradec kytara sólo, ve Vagonu byla jako host Jitka Čádová zpěv.
Stará parta Extempore si zahrála i v prosinci 2005:
07.12.2005 Vagon Praha, stará + současná parta Extempore > fotky
10.12.2005 Club Kino Černošice, folk + stará parta Extempore > fotky
Extempore folk 2006 - Jaroslav Neduha + Karel Navrátil + Jiří Hradec
05.10.2006 Salmovská literární kavárna > fotky
17.11.2006 JAZZ A BLUES KLUB Akord > fotky




Několik dalších kapel, které nebyly Bigbít, nebo jsem v nich hrál jen krátce: kapela F-klubu, The Primitives Group (1967) těsně před mým nástupem na vojnu (1967-1969), Mistral (1971-1972), Petr Novák, Kučerovci (1973), divadlo Semafor orchestr Ferdinanda Havlíka (1974-1976), Petra Černocká a Kardinálové (s přestávkami celkem asi 5 let), Michal David a Kroky (1979-1981), Orchestr Josefa Hlavsy přes 12 let (od šíření lží o mně vedením OSA po r. 1995 mně dodnes žádný ze 14-ti spoluhráčů nezavolal, Cibulkův seznam prozrazuje propojení kapely s StB).
Poznámka: kromě "oficiálního" hraní s mnoha kapelami na kytaru, jsem byl studiovým hudebníkem a zároveň jsem hrál i na jiné nástroje v kavárnách, barech a klubech v Praze. Hlavně jsem však budoval své soukromé nahrávací studio, v němž záhy vznikly nahrávky mé instrumentální hudby (profi mp3) užívané v televizi, filmu, rozhlasu, videostudiích, reklamě, ale i nahrávky desítek kapel, či sólistů (Laura a její tygři, Garáž, Krásné nové stroje, Lucie Bílá, atd., pro edici Rock debut, Rockfest, apod.).
Poznámka:
nevedl jsem si deníček a omlouvám se, že některá data asi nebudou úplně přesná. Optám se pečlivějších pamětníků a data zpřesním, za připomínky předem děkuji.



Doplněk - technické informace:

Kytara - stručný popis a foto mé kytary se zabudovanými aktivními efekty, aparatura, dílna kde vzniklo mé studio

časopis Melodie - články Domácí studio časopis Melodie - Domácí studio - mé články z let 1988 a 1989 o nahrávání hudby, MIDI, atd.








Související:
| Extempore Sněžník - stránky obětavě dělá bývalý baskytarista Extempore Mirek Petr |
| doplňovaná internetová verze seriálu ČT - Bigbít |
| doplňovaná internetová verze seriálu ČT - Bigbít - kapela Extempore |

| ZLOČINNÉ SPOLČENÍ OSA - grafika |
| Jiří Hradec, autor, muzikant, studio - nahrávky desítek kapel, 80. a 90. léta |
| přehled událostí - vývoj sporu JH s OSA |


Poznámka.
Mikoláš Chadima (po mně v Extempore) - zručný funkcionář:
| OSA - člen Komise pro otázky tvorby, pak předseda Komise pro vztahy s pořadateli | Intergram - předseda návrhové komise za výkonné umělce | SAI - člen vedoucí Rady | Nadace Český hudební fond - člen správní rady | Ministerstvo kultury - předseda Hudební rady (granty v oblasti hudby), poradního orgánu ministra kultury Pavla Dostála, který je nadšen zločinými praktikami OSA | člen Rady uměleckých obcí | člen Komise vlády pro lidská práva |atd., dle SAI: "hudebník (MCh band), též publicista a kreslíř, jedna z vůdčích osobností alternativní hudby, bývalý disident".
Mikoláš Chadima je manželem Marty Chadimové. Hospodářské noviny 9.10.2003 uvádějí: Chadimová musí vrátit státu dům a zahrady za čtyřicet miliónů. Po jedenácti letech je u konce jedna z nejznámějších restitučních afér: Bývalá disidentka Marta Chadimová musí vrátit státu dům a zahrady v Praze na Hradčanech. Jiný soud rozhoduje od r. 1994, zda se provinila tím, že zfalšovala dokumenty o svých majetkových nárocích, bývalý prezident Václav Havel udělil Chadimové milost v r. 1995, ta však trvala na tom, že svoji nevinu obhájí. Zprávy idnes.cz uvádějí 31.10.2003: Marta Chadimová po osmi letech přijala Havlovu milost. Končí tím spor o to, zda padělala listiny kvůli restituci. Prezident připustil, že není přesvědčen o její nevině. Havel neprozradil, na čí žádost milost udělil.
Související téma:
| odkazy na některé organizace | v OSA je používání zfalšovaných listin běžné |


Autorská práva v ČR a zločinné praktiky OSA:
§§ § §§ Autorská práva v ČR a zločinné praktiky OSA - www.jirihradec.czJiří Hradec
www.jirihradec.cz
www.jirihradec.com