ihned - novela autorského zákona www.jirihradec.cz
www.jirihradec.com

Hospodářské noviny - http://ihned.cz/ - článek z 5. 1. 2005 http://cesko.ihned.cz/

Senátoři požadují, aby nemocnice nemusely platit autorské poplatky
Horní komora vrátila sněmovně návrh novely autorského zákona. Hoteliéři by autorské poplatky také platit neměli.


PRAHA 5. ledna (ČTK) - Senátoři chtějí, aby nemocnice nemusely platit autorské poplatky za rozhlasové a televizní přijímače, které sledují pacienti. S touto změnou dnes horní komora vrátila sněmovně návrh novely autorského zákona. V novele však zůstala pasáž, která hoteliéry zbavuje povinnosti platit autorské poplatky za přijímače v jednotlivých pokojích.

Právě část, která se týká hotelů, vyvolává už od prvního projednávání ve sněmovně velké spory. Kromě některých poslanců a senátorů ji kritizuje i Ochranný svaz autorský a desítky umělců, kteří zákonodárcům zaslali dopis.

"(Novela) má oslabit práva umělců na odměnu, která je jim přiznávána téměř na celém světě," uvedli mimo jiné signatáři, mezi nimi například Petr Hapka, Petr Janda, Michael Kocáb a Jiří Suchý. Už teď se podle nich republika řadí mezi státy, kde je vymahatelnost práv duševního vlastnictví na nejhorší úrovni.

O definitivní podobě předlohy rozhodne sněmovna.

Současné autorské poplatky činí necelých deset korun za hotelový pokoj a den. Například Ochranný svaz autorský tak získává 30 milionů korun ročně. Politici, kteří chtějí majitele hotelů této povinnosti zbavit, argumentují tím, že hotelový pokoj je soukromý prostor, a nejde tedy o zprostředkování uměleckého díla veřejnosti. Jejich odpůrci to ale vidí jinak - varují, že země se může dostat do rozporu se svými mezinárodními závazky a koleduje si o další spory a arbitráže.

Například Jiří Zlatuška (za LiRA) soudí, že novela je jen eufemismem pro krádež a stát si vyslouží ostudu v "civilizovaném světě". Jeden z autorů původní poslanecké předlohy, lidovec Ludvík Hovorka, ale upozornil na to, že přijímače v hotelových pokojích jsou od autorských poplatků osvobozeny i v některých dalších zemích EU. Senátoři se neshodli na tom, zda novela je, či není v rozporu s mezinárodními smlouvami. Naopak jednotní jsou v názoru, že současná česká podoba autorského práva si žádá komplexní novelu. Takovou úpravu už připravuje ministerstvo kultury.

Hotelové pokoje nejsou jediným sporným místem předlohy. Původní poslanecké znění počítá i s tím, že pokuta, kterou může ministerstvo kultury udělit autorským svazům, se zvýší z 50.000 na deset milionů korun. Mnoha senátorům se to zdálo přehnané, a schválili proto návrh, aby maximum činilo půl milionu korun. Například Jaroslav Kubera z ODS upozornil, že pokuta by měla být přiměřená, jsou podle něj i podstatně menší organizace než Ochranný svaz autorský. Příjmy tohoto správce autorských práv podle Hovorky předloni dosáhly 515 milionů korun.

Velkou podporu nakonec v Senátu získal návrh Vítězslava Vavrouška (ODS), aby nejen nemocnice, ale zdravotnická zařízení obecně nemusela platit za rozhlasové a televizní přijímače pro pacienty. Lidovec Jiří Stodůlka ale upozornil na to, že nemocnice mohou tuto věc řešit už nyní. Zákon jim totiž podle něj umožňuje, aby prokázaly, že z přijímačů nemají hospodářský prospěch.

Hovorka si zase není jist, zda Vavrouškův návrh řeší to, jestli se osvobození od poplatků týká jednolůžkových pokojů či třeba nemocničních restaurací. Stodůlka se obává, že vrácení předlohy dolní komoře do určité míry ohrožuje osud celé novely, protože se jí bude muset sněmovna znovu zabývat a výsledek hlasování je nejistý.

Novela také mimo jiné předpokládá, že provozovatelé uměleckých představení by neměli autorským svazům platit fixní poplatky, přihlížet by se mělo i k návštěvnosti akce.

Vrácení předlohy podpořilo 58 ze 71 přítomných senátorů. Návrhy na schválení původní poslanecké verze či na její zamítnutí podpořilo jen 13, respektive 14 senátorů.Autorská práva v ČR a zločinné praktiky OSA:
§§ § §§ Jiří Hradec
www.jirihradec.cz
www.jirihradec.com