Po tiskové konferenci OSA 4.3.2003:

 Mladá fronta, 5.3.2003:
MF 5.3.2003

 Lidové noviny, 5.3.2003:
LN 5.03.2003

 Lidové noviny, 5.3.2003, internet (http://www.lidovky.cz):

OSA: za autorská práva vybíráme ještě málo
Autorský svaz se hodlá soudit s nejmenovanou televizí o výši poplatků
PRAHA 4. března 2003 - Ochranný svaz autorský (OSA) vybírá dosud ve srovnání s jinými postkomunistickými zeměmi nižší autorské odměny a neumí si ještě dobře ohlídat, kdo je platí. V reakci na názory pořadatelů veřejných akcí, jimž se zdá, že naopak mají platit příliš, to novinářům řekl Eduard Krečmar, jeden z hudebních autorů zastupovaných touto organizací.
OSA se podle informací z dnešní tiskové konference také rozhodl jít kvůli výši autorských odměn do sporu s blíže neurčenou velkou tuzemskou televizí. Podle OSA je odměna třetinová v porovnání se srovnatelnými zeměmi.
"Některé skupiny uživatelů hudebních děl vyvíjejí maximální úsilí, aby se nemuselo autorům platit. To je obecný lidský povahový rys, k tomu však ještě přistupuje žalostně nízká úroveň právního vědomí v oblasti duševního vlastnictví v České republice," řekla dnes novinářům předsedkyně představenstva OSA Alexandra Wünschová.
Jmenovala jako příklad provozovatele hotelů a restaurací. Před rokem 1989 podle ní autorské odměny odváděl podnik Restaurace a jídelny. "Povinnost platit byla pak přenesena na soukromé provozovatele, ale nejde o nic nového, jak si mnozí z nich teď myslí, a navíc to tak funguje i ve světě," upozornila.
Wünschová poukázala na to, že je v tuzemsku ochrana práv duševního vlastnictví stále napadána, ačkoli České republice hrozí zařazení na seznam zemí sledovaných kvůli duševnímu pirátství. O tom informovala nedávno americká monitorovací organizace - Mezinárodní aliance duševního vlastnictví (IIPA).
Ředitelka OSA v té souvislosti připomněla, že je České republice vyčítána stále nízká vymahatelnost práva i liknavé soudnictví. Řekla, že stát pro zvýšení právního povědomí nevyvíjí dostatečné aktivity a osvěta vyznívá naprázdno.
čtk

Výběr z reakcí čtenářů:
Loupeznici | Ta banda gaunerů má ještě tolik drzosti chtít vyšší poplatky? Postřílet ! | OSA-nostra Samozvané vyžírky z Osy poslat háje. Co okres, to jiné podmínky, neprůhledný bordel... | ... JE BANDA SAMOZVANCU ... A PODMAZAVAJ POSLANCE ABY MELI OPORU V ZAKONECH ... VSIVACI | OSA neni nic jiného než bolševický relikt, který má zajistit neoprávněné přilepšení k důchodu již dávno vyhaslým pseudohvězdám typu Petra Jandy. Přerozdělování uvnitř OSA je obyčejná gauneřina, kdy lidi kteří již roky nic nenapsali inkasují peníze které patří jiným | vyžírkové s plešatým rokerem v čele zchudlý český národ jim jednou nakope prdýlky, ta chtivá komediantská svoloč nikdy nemá dost a naopak s jídlem roste chuť | OSA a jine statem povolene zlocinecke organizace. | OSA je zločinecká banda... Nikdy mi OSA nevysvětlila, jak poctivě rozdělí mé peníze za hudbu z radia nebo přehrávače jednotlivým autorům, když se mě ani neptá, co jsem poslouchal. Nijak, protože si je nechá. Navíc platím koncesionářské poplatky a nekřesťanskou cenu za CD ! Jsou to skutečně zloději v kabátě z ctnostných autorských práv. |


 Hospodářské noviny, 6.3.2003, internet (http://ihned.cz/):

Televize Nova a OSA se soudí o výši autorských poplatků za písničky
Televize Nova a OSA se soudí o výši autorských poplatků za písničky Výše poplatků za užití autorských práv k hudebním dílům za rok 2002 je předmětem soudního sporu televize Nova a Ochranného svazu autorského (OSA). Obě strany na sebe navzájem podaly žalobu. Podle Mikoláše Chadimy z OSA je důvodem to, že Nova poplatky nehradila. Nově vadí jejich nepřiměřené zvyšování. "Oproti předchozím rokům došlo ze strany OSA k navýšení poplatků řádově o několik desítek procent. Proto jsme se obrátili na soud, aby donutil OSA uzavřít smlouvu za přiměřených podmínek," sdělil mluvčí Novy Petr Kostka. Autor/ři: (abo)

Česko kritizováno za ochranu autorství
Americká monitorovací organizace kritizuje liknavost Česka při ochraně duševního vlastnictví. Chce proto republiku zařadit na seznam provinilců.
Česku hrozí komplikace v obchodních vztazích s USA. Na vině je stav ochrany autorských práv, kterou některé americké subjekty pokládají za nedostatečnou. Americká monitorovací organizace International Intelectuall Property Alliance (IIPA) proto navrhla zařadit Česko na seznam zemí sledovaných kvůli duševnímu pirátství. Na tento seznam, v originále Watch List, se na návrh vlivných amerických organizací dostávají země, které připouštějí porušování amerických práv k duševnímu vlastnictví a nedosahují v tom žádného pokroku. O zařazení na seznam rozhoduje Úřad nejvyššího obchodního představitele USA (USTR). Diskuse o jednotlivých zemích začíná v těchto dnech, konečné rozhodnutí má padnout koncem dubna. Seznam ustanovil Kongres Spojených států v roce 1988. Watch List hraje důležitou roli při udělování či odnětí jednostranných obchodních preferencí. "Je důležitým signálem pro zahraniční investory. Zařazení na seznam není rozhodně dobré pro image země," potvrdila Andrea Růžičková z komise pro ochranu duševního vlastnictví na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Nejhorší sankce v souvislosti se záznamem na seznamu postihly Ukrajinu. Té americká vláda kvůli dlouhodobé přítomnosti na seznamu odebrala všeobecný systém preferencí, který zaručuje výhodnější zacházení v obchodních vztazích. Česko dosud tento systém rovněž využívá. IIPA reprezentuje ve Spojených státech průmyslová odvětví související s autorským právem. Sdružuje zhruba 1100 společností vyrábějících takové produkty, jako jsou hudební CD, software, videokazety a televizní programy. IIPA České republice vytýká, že nepokročila ve vynucování zákonů na ochranu autorského práva a připouští nadále právní mezery, které umožňují pirátské kopírování. Organizace také poukázala na nedůslednou kontrolní práci celníků a pomalé policejní vyšetřování. "Velké výhrady panují především vůči zdlouhavosti soudních procesů a nedostatečným zákonům chránících duševní právo," uvedla ředitelka Ochranného svazu autorského (OSA) Alexandra Wünschová-Pujmanová. "Duševní pirátství v České republice přetrvává ve velkém rozměru ve všech sektorech autorského práva. Vypalování hudby, programů, her a filmů na kompaktní disky hrozí přerůst do podoby komerčního odvětví," píše se ve zprávě IIPA. Růžičková tyto výhrady odmítla, neboť podle názoru komise nastal v tuzemsku významný pokrok při ochraně, dodržování a vynucení práv k duševnímu vlastnictví. "V reakci na návrh IIPA připravujeme odmítavé stanovisko. Meziresortní komise věří, že se jí podaří vyvrátit či zpochybnit řadu argumentů uvedených IIPA a prokázat, že Česká republika věnuje trvalou pozornost právům k duševnímu vlastnictví a usiluje o další posilování jejich vynucování," řekla Růžičková. Česko se na seznamu objevilo již v letech 1998 a 1999, kdy je tam kromě IIPA navrhla i Pharmaceutical Research and Manufacturers of America (PhRMA) za špatnou ochranu farmaceutik.

Ztráty amerických firem kvůli pirátství v roce 2002 ve vybr. zemích (v mil. USD)
| Česká republika 57,6 | Brazílie 771,4 | Bulharsko 39,4 | Čína 1849,3 | Izrael 82,2 | Kolumbie 117,8 | Maďarsko 50,2 | Polsko 491,1 | Rumunsko 74,6 | Rusko 755,8 | Saúdská Arábie 50 | Turecko 93 | Ukrajina 265,4 | Venezuela 99,1 |
Zdroj: IIPA
Autor/ři: Aleš Borovan


 Právo, 6.3.2003:


Poznámka: některé články se náhle objevily i na stránkách OSA (oddíl novinky), ale jen ty, které navádějí čtenáře k platbě OSE. O svých lžích, podvodech, právním chaosu a okrádání autorů OSA mlčí.


§§ § §§ Jiří Hradec
www.jirihradec.cz
www.jirihradec.com